Choć od świętowania Srebrnego Jubileuszu w kanadyjskim Brampton minęło co prawda już trochę czasu, warto jednak wrócić do wspomnień z tego uroczystego wydarzenia:

Jubileusz 25-lecia Parafii świętego Eugeniusza de Mazenod w Brampton uroczyście obchodziliśmy 14 maja 2023 roku. Czas świętowania był wspaniałą okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za dar powołania kapłanów i sióstr zakonnych pracujących w naszej parafii oraz wszystkich, którzy zawitali w progi tej świątyni w przeciągu minionych 25 lat.

Parafia w Brampton powstała ze Wspólnoty Serc osób, których pragnieniem było modlić się na Mszy Świętej odprawianej w ojczystym języku, jak również podtrzymywać i krzewić polską mowę, tradycję, historię i zwyczaje dla przyszłych pokoleń.

Historia polskich Mszy Świętych w Brampton sięga początku lat 80-tych, kiedy ojciec Stanisław Bąk przygarnął pod skrzydła parafii Maksymiliana Kolbe rodaków z Brampton i w 1988 roku powstała „misyjna filia”. Posługa duszpasterska została powierzona Ojcom Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej, a Msze Święte niedzielne sprawowane były w wynajętych to tego celu kościołach. Liczba wiernych w okolicach Brampton stale rosła, zmieniało się też miejsce odprawiania polskich Mszy.

I tak po prawie 10 latach od istnienia filii w 1997 roku narodziła się idea budowy nowego kościoła. Wspólnota rozwijała się w zawrotnym tempie. Nowi parafianie bardzo chętnie poświęcali swój czas, by tworzyć wszystko od początku.

Rok 1998 dekretem Arcybiskupa Toronto powstała Misja św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton. W tym samym roku papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pochodzący z grobu św. Piotra pod nasz nowy kościół. Oficjalnym administratorem i proboszczem nowej misji został ojciec Adam Filas OMI, który zwrócił się do władz naszego Zgromadzenia o przyjęcie pracy przez Siostry Misjonarki w tworzącej się polonijnej wspólnocie parafialnej w Brampton. Odpowiadając pozytywnie na prośbę Ojca Adama, w roku 2000 do pracy wśród kanadyjskiej Polonii w parafii św. Eugeniusza została oddelegowana siostra Ewa Biniek. Od tego czasu Siostry i ich posługa wpisały się na trwałe w historię tworzącej się parafii.

Przez cały miniony rok, poprzez modlitwę i spotkania, nasza wspólnota przygotowywała się do Srebrnego Jubileuszu, którego punktem centralnym była Msza Święta pod przewodnictwem Abp. Toronto Franka Leo. Na Mszy Świętej prócz parafian i zgromadzonych liderów wspólnot parafialnych obecni byli również zaproszeni goście wraz z naszą przełożoną generalna Matką Ewą Kaczmarek, delegatką s. Katarzyną Zarembą oraz s. Ewą Biniek.

Po Mszy Świętej wszyscy goście wraz z parafianami zaproszeni byli na bankiet do Millennium Gardens Banquet Centre, gdzie mieliśmy okazję kontynuować świętowanie. W programie oprócz smacznego obiadu i przekąsek była przygotowana prezentacja multimedialna przedstawiająca histotrię powstania parafii. Po obiedzie mieliśmy okazję zobaczyć program artystyczno-muzyczny przygotowany przez grupy parafialne, w którym wystąpiły: Dziecięcy Zespół Kropeczki, Młodzieżowy Zespół Hosanna, Kapela Góralska oraz dziecięco-młodzieżowy zespół taneczny Źródło. Nie zabrakło też kilku słów przemowy zaproszonych gości, m.in. naszej Matki Ewy Kaczmarek.

Uwieńczeniem części oficjalnej bankietu był smak jubileuszowego tortu. Na koniec nie zabrakło nuty polskiej piosenki i tańców.

Pozdrawiamy wszystkie Siostry Misjonarki niegdyś pracujące i tworzące tę wspólnotę parafialną. Niech Bóg będzie uwielbiony za dar powstałej 25 lat temu i trwającej do dziś Wspólnoty Polonijnej w parafii św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton.

Zdjęcia