W sobotę 29 kwietnia 2023 r. w Polskiej Szkole św. Kazimierza w Vancouver odbyła się prezentacja słowno-muzyczna z okazji rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA, DNIA FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ORAZ DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ.

Na tę akademię zaproszeni byli: Konsul Generalny RP Andrzej Mańkowski, Wicekonsul Katarzyna Kasperkiewicz oraz Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Michał Dembek, rodzice i parafianie. Niecodziennym gościem była Przełożona Generalna Sióstr Misjonarek Matka Ewa Kaczmarek wraz z s. Katarzyną Zarembą. Prezentacja rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”, którego wykonanie zawsze bardzo wzrusza, gdy śpiewany jest tak daleko od Polski i przez tak małe dzieci.

Następnie uczniowie wyrecytowali kilka wierszy o symbolach narodowych i Konstytucji 3 Maja, a dzieci z zespołu Iskierki zaśpiewały piosenki „Konstytucja 3 Maja”, „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz „O mój rozmarynie”. Podniosłym monentem było wykonanie na pianinie Poloneza Ogińskiego przez Tomka Kliber- Pissavin z klasy 8 i Nokturnu C-Mol Chopina przez Emilkę Kliber-Pissavin z klasy 5. Nie zabrakło chwili na nagrodzenie dzieci, które wzięły udział w konkursie „Okolicznościowa kartka z symbolem narodowym”.

Na koniec przedstawiciele każdej klasy złożyli życzenia dla Polski, a potem słodki poczęstunek. Zaproszeni goście skierowali kilka słów do zebranych. Bardzo ciepła i wzruszająca była wypowiedź Matki Ewy, która doceniła rolę Emigracji w historii naszej Ojczyzny. Piękne spotkanie na długo pozostawi ślad w sercach polskich emigrantów w Vancouver.

Zdjęcia