W niedzielę 28 sierpnia w Parku św. Jana Pawła II w Kurytybie odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskie i na pamiątkę 42. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Kurytybie.

Mszę św. po polsku i po portugalsku odprawił Ks. Anderson Spegiorin z Towarzystwa Chrystusowego; w liturgii asystował stały diakon, Pan Tadeusz Kawalec. Oprawę liturgiczną Mszy przygotowała Grupa Orzeł Biały z Cruz Machado prowadzona przez s. Małgorzatę. Grupa poprowadziła też po portugalsku, po polsku i po ukraińsku Apel Jasnogórski, ofiarując dziesiątek różańca w intencji pokoju w Ukrainie. Śpiewy liturgiczne wykonał Chór Homines Cantantes z Panią dyrygent Gizelą Schlagenhauer. Wśród oficjalnych gości zaproszonych przez organizatorów byli: Wicegubernator Stanu Paraná, Pan Darci Piana z małżonką, Konsul Polski, Pani Marta Olkowska, Konsul Honorowy Luksemburga, Pani Andrea Vianna i inni liderzy i działacze organizacji polonijnych.

Uroczystości uświetniły występy grup folklorystycznych: Szarotka z Balsa Nova, Juventos z Kurytyby i Wawel z Kolonii Murici. Podczas świętowania nie zabrakło polskich potraw, które odwiedzający w tym dniu Park św. Jana Pawła II, mogli degustować: pierogi, bigos, sernik, jabłecznik i oczywiście sławne kremówki papieskie.

Organizatorami uroczystości był Urząd Miasta w Kurytybie w osobie Pana Carlosa Hauera i Pani Danuta Lisiecki de Abreu, odpowiedzialna za Park św. Jana Pawła II.

Zdjęcia