Duszpasterstwo polonijne przy parafii św. Stanisława Kostki w Hamilton, po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią, rozpoczęło na nowo działalność, dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza – Michała Kruszewskiego, sióstr misjonarek i osób świeckich.

Na początku 2022 roku powstały w parafii dwie nowe grupy duszpasterskie, prowadzone w j. polskim: biblijna, zrzeszająca dorosłych, pragnących wejść w głębszy kontakt ze Słowem Bożym (zwłaszcza z niedzielną liturgią słowa) oraz młodzieżowa, przeznaczona dla nastolatków w wieku 13-16 lat. Podczas cotygodniowych spotkań podejmowaliśmy sprawy wiary i etyki chrześcijańskiej, w kontekście problemów dzisiejszego świata.

Maj rozpoczęliśmy symbolicznym „ukoronowaniem” figurki Maryi wiankiem z kwiatów oraz apelem patriotycznym w kościele. Przeżywaliśmy też uroczystość pierwszokomunijną, podczas której Jezusa przyjęło do serca 15 dzieci. Po raz pierwszy od dłuższego czasu możliwe było zorganizowanie wycieczki dla najmłodszych parafian, podczas której zobaczyliśmy m. in. park dinozaurów i Jaskinie Bonnechere, znajdujące się niedaleko Ottawy. W maju również udało nam się kilkakrotnie spotkać w szerszym gronie siostrzanym, przy okazji imienin i jubileuszy.

Czerwiec rozpoczął się czuwaniem przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które przygotowaliśmy z myślą o młodzieży i rodzinach. Czuwanie zgromadziło ok. 150 osób z kilku pobliskich parafii polonijnych. Po kilkuletniej przerwie covidowej członkowie licznych grup, działających przy polskim kościele w Hamilton zaangażowali się także w organizację procesji Bożego Ciała i licznie wzięli w niej udział.

Po wakacyjnej przerwie będziemy kontynuować duszpasterskie działania, zwłaszcza w zakresie katechezy sakramentalnej i formacji chrześcijańskiej.

s. Zofia Dyczko MChR

Zdjęcia