Dnia 17 września br. w Warszawie odbył się Misyjny Synod Dzieci pod hasłem „Z Ojcem Świętym budzimy do misji”. Wzięli w nim udział przedstawiciele 33 polskich diecezji. Reprezentację każdej z nich tworzyły dzieci z kół misyjnych ze swoimi opiekunami.

Wraz z pozostałymi delegatami ze Szczecina, przedstawicielem Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Synodzie była s. Teresa Pluta.

To misyjne spotkanie miało miejsce dokładnie w setną rocznicę uznania za Papieskie Misyjnego Dzieła Dzieci. Synod był okazją do poznania osób z całej Polski, które podzielają miłość i troskę o misje, do wspólnej modlitwy, zabawy, wymiany misyjnych doświadczeń oraz możliwością podzielenia się swoimi postulatami dotyczącymi potrzebnych w najbliższej przyszłości misyjnych działań dzieci. Na koniec spotkania przedstawiciele każdej z diecezji losowali jeden dzień w miesiącu, w którym dzieci z tamtejszych kół misyjnych będą się modlić za misje i misjonarzy oraz otrzymali zapalone świece, które są znakiem posłania do misyjnej działalności w swoich miejscach zamieszkania i nauki.

W Synodzie wzięli udział także goście specjalni: siostra Roberta Tremaneli, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Salvatore Penacchio oraz ks. bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. misji.

Wyjazd na Misyjny Synod Dzieci był także okazją do zwiedzenia Stolicy Polski. Reprezentacja ze Szczecina zobaczyła z bliska Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, pomnik Syrenki, Bazylikę Archikatedralną oraz Stadion Narodowy. Wizyta w Planetarium umożliwiła poszerzenie wiedzy o Wszechświecie.

Zdjęcia