Tradycyjnie w niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych Kościół poznański wyraża wdzięczność za swoich wiernych, którzy uwielbili Boga przez swoje święte życie. 7 listopada delegacja sióstr misjonarek uczestniczyła w Poznaniu w Dniu Modlitw o Kanonizację Błogosławionych i Beatyfikację Sług Bożych z archidiecezji poznańskiej.

Wśród kandydatów na ołtarze jest o. Ignacy Posadzy SChr, Założyciel Zgromadzenia.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Szymon Stułkowski. W homilii ks. biskup nawiązał do czytań liturgicznych, w których odbijają się piękne przykłady świętych, i które dla nas są zachętą do wzrastania w łasce świętości. W doświadczeniu ubogiej wdowy z Sarepty, o której czytamy w Pierwszej Księdze Królewskiej, „Obietnica Eliasza się zrealizowała. Tylko Bóg ma prawo powiedzieć: daj mi wszystko, a pomnożysz to, czego nie masz, bo Ja ci to dam”. To od nas zależy, czy zdobędziemy się na odwagę dania Bogu wszystkiego. „Czy jest się ojcem, bratem zakonnym, zakonnicą czy osobą świecką – każdy ochrzczony otrzymuje od Boga łaskę świętości. Wszyscy mamy podobny start, który zostaje zapoczątkowany w sakramencie chrztu św. Pytanie, jak zrealizujemy ten dar na bieżni życia” – mówił bp Szymon.

Kaznodzieja przywołał następnie kobietę i jej „wdowi grosz” z dzisiejszej Ewangelii: „Ci, których dziś wspominamy, kandydaci na ołtarze i wyniesieni przez Kościół w akcie beatyfikacji czy kanonizacji, oddali Bogu wszystko: swoje talenty, dary, charyzmaty. Wrzucili siebie w Bożą skarbonę. Oddając siebie, doświadczyli, że Pan Bóg to pomnaża. Nie mieli nic, a byli bogaci miłością i służbą dla innych. Zaufali Bogu, że nie umrą z głodu i braku miłości”.

W kontekście oczekiwania na beatyfikację o. Ignacego Posadzego prosimy o modlitwę o pozytywny wynik dyskusji Komisji Teologów, która odbędzie się w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych już niedługo, bo 30 listopada. Dyskusja Komisji Teologów jest bardzo ważnym krokiem podczas procesu kanonizacyjnego każdego sługi Bożego. Ma ona wskazać, czy według teologów konkretny sługa Boży żył cnotami w stopniu heroicznym.

Zdjęcia

Relacja w TVP 3 (od 04.45 min.)