29 maja w Belfaście w Irlandii Północnej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Delegacja z ministrem Janem Dziedziczakiem na czele udała się tam na uroczystości związane z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Podczas wizyty M. Ewa Kaczmarek, przełożona generalna sióstr misjonarek, jako jedna z kilku osób, została uhonorowana Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą, nadaną przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

„Nie często się zdarza, że praca sióstr zakonnych jest nagradzana w taki oficjalny sposób”, powiedziała w podziękowaniu za wyróżnienie Matka Ewa. „Dlatego bardzo się cieszę z przyznania tej oznaki. Absolutnie nie jest to odznaczenie dla mnie osobiście, ale dla całego szeregu sióstr, które codziennie oddają swoje siły, pracę i zdolności w służbie Polakom na emigracji. To wyróżnienie dedukuję nie tylko moim Siostrom Misjonarkom, ale wszystkim Siostrom, które od dziesiątek lat posługują wśród Polonii i dzielą los polskiego emigranta.”

W City Hall Odznaką zostali uhonorowani również m.in. prof. Cezary Żołędowski, Ambasador RP w Wielkiej Brytanii, prof. Piotr Wilczek, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik, Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz prof. Paweł Hut.

Jednodniowa wizyta delegacji w Belfaście obejmowała w swoim programie kilka ważnych punktów. Były nimi: uroczysta Msza Święta w intencji Polonii w kościele pod wezwaniem świętego Patryka, której przewodniczył ks. Krzysztof Olejnik, obejrzenie polskich murali - „murów pokoju” poświęconych Polskim Siłom Powietrznym, Dywizjonowi 303 oraz Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu, wizyta na cmentarzu Milltown, gdzie złożono wiązanki kwiatów na grobach polskich pilotów poległych podczas II wojny światowej oraz spotkanie w konsulacie generalnym RP, gdzie obchodzoną piątą rocznicę powstania placówki.

Polonia w Irlandii Północnej jest jedną z aktywniejszych grup narodowych. Język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Irlandii Północnej, a Polacy stanowią 18 procent mieszkańców urodzonych poza Zjednoczonym Królestwem. W Irlandii Północnej działa 12 organizacji i stowarzyszeń, a także 10 sobotnich szkół polonijnych. Polacy działają między innymi w organizacji Cooltura, organizują kluby sportowe i współtworzą katolickie polskie duszpasterstwo.

Więcej o wizycie delegacji Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą można zobaczyć w relacji Telewizji Trwam, jak też na portalu Telewizji Polonia.

Zdjęcia (Jan Dziedziczak i ks. Leszek Kryża SChR)