Wiadomości z Europy

Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy sprawowaniem Mszy św. Pasterskiej w kościele Chrystusa Króla w Londynie na Wimbledonie. Jest to filia parafii św. Jana Ewangelisty na Putney, na której posługuje s. Monika Wodzińska. W tym roku pasterce przewodniczył ks. Leszek Rygiewicz TChr, a słowo wygłosił, przybyły do nas z Polski, O. Łukasz Krauze OMI.

„Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi…” W ciszy wieczoru, śpiewem kolędy rozpoczęliśmy Wigilię Bożego Narodzenia. Obrzęd poświęcenia opłatków i odczytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza wprowadziło przybyłych do Domu PMK w La Ferté sous Jouarre gości i mieszkańców w atmosferę tej wyjątkowej i świętej nocy narodzin Zbawiciela.

Boże Narodzenie to w tradycji katolickiej nade wszystko Wigilia, którą tradycyjnie w szpitaliku w Penrhos rozpoczął modlitwą ksiądz Edward Sopala. Życzenia skierowane do rezydentów i personelu składane były przez Pana Kierownika Michała Dreweńskiego. Oczywiście życzeniom towarzyszył Opłatek, bez którego polska Wigilia traci swą unikalność.