Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii 19 maja 2017 r. weterani walk we Włoszech wraz z kombatantami walczącymi podczas II wojny światowej na innych frontach uczcili pamięć poległych podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia Bolonii. W uroczystości wzięła udział s. Marzena Plata MChR.
 
Cmentarz San Lazzaro di Savena jest największym z czterech polskich cmentarzy wojennych we Włoszech – spoczywa na nim ponad 1400 polskich żołnierzy.
 
Uroczystości rozpoczęła Msza święta, celebrowana pod przewodnictwem biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka i modlitwa ekumeniczna. Po niej odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń.
 
Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślił, że udział w uroczystościach wraz z kombatantami to narodowe rekolekcje. Wyraził podziw wobec ducha walki i braku zwątpienia polskich żołnierzy, którzy walcząc o wolną Polskę wykazywali się niezłomnym hartem ducha. Dzisiaj wiem jedno: nie będzie wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej, jeżeli nie ustanowimy jej fundamentu opartego o waszą ofiarę i skropionego waszą krwią – powiedział.
 
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak przemawiając podczas uroczystości podkreślił, że również obecnie należy spełniać wymagania nowoczesnego patriotyzmu, m.in. poprzez obronę dobrego imienia Polski. Poprzez prostowanie nieprawdziwych informacji, które pojawiają się o naszym kraju, np. tak wybitnie kłamliwych, a czasem wynikających z ignorancji, jak słowa o „polskich obozach koncentracyjnych” – apelował.
 
W uroczystościach wzięły także udział wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa – senator Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, oraz przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych poseł Anita Czerwińska, oraz pani Adriana Siennicka Konsul Generalny RP w Mediolanie.
 
Bitwa o Bolonię rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 roku; trwała do 21 kwietnia. Była to jedna z ostatnich bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim. W walkach brali udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. Przełamanie frontu pod Bolonią i wyzwolenie miasta miało decydujące znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim. 21 kwietnia 9. Batalion Strzelców Karpackich wkroczył jako pierwszy do Bolonii i zawiesił nad miastem polską flagę. Kilka godzin później do miasta dotarły oddziały alianckie.
 
Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii – San Lazzaro di Savena jest największym spośród czterech polskich cmentarzy we Włoszech; spoczywa tam 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim i w bitwie o Bolonię, w której zginęło ok. 300 polskich żołnierzy, a ok. 600 zostało rannych. Cmentarz powstał z inicjatywy generała Andersa.