W niedzielę 11 listopada w Misji Trójcy Świętej w Chicago wyśpiewaliśmy uroczyste Te Deum, jako nasze dziękczynienie za 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na ołtarzu Pańskim złożyliśmy bolesną i chwalebną historię naszego Narodu, nasze trudy i zwycięstwa polskich i polonijnych rodzin.
 
Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który także skierował do nas homilię: „Niepodległość odzyskana 100 lat temu nie jest dana Polskiemu Narodowi raz na zawsze. Trzeba nam troszczyć się o nią, budując patriotyzm wpatrzony w przyszłość, ale z korzeniami w przeszłości,  bo nie ma patriotyzmu bez pamięci.”   
 
W obchodach uczestniczyli kapłani polonijnych parafii, siostry: Anna Błauciak, Agnieszka Kortiak, Hiacynta Ratajczak, Anna Strycharz, siostry z różnych Zgromadzeń, pan konsul RP Piotr Semeniuk, przedstawiciele grup polonijnych i parafianie. Na zakończenie Mszy świętej została poświęcona i odsłonięta tablica upamiętniająca dzisiejsze wydarzenie. 
 
Harcerze i Zespół Tańca „Lajkonik” w rytmie Poloneza zaprowadzili nas do budynku szkoły, gdzie zaprezentowali akademię, o zaangażowaniu Polonii Chicagowskiej i o losach Polskiego Narodu w drodze do Niepodległości.
 
Dzień wcześniej uczniowie Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy wraz z gronem pedagogicznym posadzili  Dąb Niepodległości, który następnym pokoleniom będzie przypominał o dniu, w którym dane nam było uczestniczyć.