„Szanowni Państwo, spełniacie naprawdę wielką rolę i wielką służbę dla Rzeczypospolitej, dlatego że zawsze można było na Was liczyć – od pokoleń, nigdy nie zapomnieliście o ojczyźnie. Nie tylko pomagaliście swoim rodzinom i rodakom materialnie przez cały ten okres obecności w Stanach Zjednoczonych, ale ‒ gdy trzeba było ‒ walczyliście również za ojczyznę.
 
Myślę tutaj również o żołnierzach Błękitnej Armii, którzy bardzo często urodzili się w Stanach Zjednoczonych, ale zgłosili się, by walczyć o niepodległość Polski. Dziękuję, że o nich pamiętacie. Myślę o wszystkich tych, którzy zabiegali o niepodległą Polskę”. - Prezydent Andrzej Duda
 
W piękne piątkowe przedpołudnie 18 maja Para Prezydencka złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles na przedmieściach Chicago.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na cmentarzu obecna była kilkusetosobowa grupa Polonii. Po uroczystości Para Prezydencka podeszła do zebranych, witając się, ściskając dłonie i rozmawiając.
 
Autor Pomnika Katyńskiego, Wojciech Seweryn, całe swoje życie poświęcił pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. W latach 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął prace nad budową Pomnika. Chciał w ten sposób uczcić pamięć ofiar, wśród których znajdował się także jego ojciec - Mieczysław Seweryn. Rzeźbiarzowi nie dane było poznać ojca – podporucznik Mieczysław Seweryn został wezwany do jednostki godzinę po tym, jak urodził się jego syn. Wojciech Seweryn, autor pomnika katyńskiego, zginął 10 kwietnia 2010 roku  w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.