13 marca 2020 r. dotarły do naszej wspólnoty przy parafii św. Konstancji w Chicago pierwsze niepokojące informacje i obostrzenia dotyczące szkoły, Programu Katechetycznego i Parafii. W tym dniu odwołałyśmy katechezę. Od niedzieli 15 marca zostały zamknięte wszystkie kościoły.

Podobnie jak w Polsce obowiązywał zakaz wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby, zamknięto sklepy, miejsca publiczne, pracy, szkoły. Nakazano noszenie maseczek, wielka niewiadoma…

Śledziłyśmy informacje o wzroście zarażeń. W USA, w naszym stanie Illinois sytuacja wyglądała źle. W tej nowej rzeczywistości, wraz z kapłanami z naszej parafii musieliśmy podjąć decyzje, w jaki sposób towarzyszyć wiernym w tym trudnym czasie.

Przez pierwsze 2 tygodnie Msza Święta transmitowana była z naszej kaplicy, a później z Kaplicy Miłosierdzia, znajdującej się w naszym kościele. Wszystkie czynności liturgiczne dzieliłyśmy między siebie. Byłyśmy lektorkami, kantorkami, pomagałyśmy przy prowadzeniu nabożeństw różańcowych i codziennym wystawieniu Najświętszego Sakramentu.

Ponadto, w naszej kaplicy zakonnej trwałyśmy na codziennej, godzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwie różańcowej w intencji ustania pandemii.

Z przyczyn technicznych musieliśmy zmienić także zasady nauczania i pracy duszpasterskiej. Od tej pory wszystko działo się przez Internet. Spotkania scholi „Wicherki” s. Anna S. prowadziła na Zoomie. Wszelkiego rodzaju spotkania parafialne i katechetyczne także miały miejsce przez przez Zoom.

Aby mieć kontakt z naszymi parafianami, zachęcałyśmy do przesyłania zdjęć, które ukazywałyby przeżywanie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w Domowych Kościołach. Przesłane zdjęcia były umieszczone w Galerii Programu Katechetycznego.

Organizowałyśmy różne konkursy, np. „Garderoba Maryi” - dzieci miały przebrać się za Maryję lub osobę, której Matka Boża się objawiła. Poznawały przez to lepiej Objawienia Maryjne.

Sytuacja ta trwała do końca maja. W niedzielę po raz pierwszy kościół wszedł w pierwszą, z trzech faz otwarcia. Najpierw tylko możliwość spowiedzi, chrztu, ślubu i pogrzebów (do 10 osób). W kolejnym tygodniu 7 czerwca – Pierwsza Msza Święta dla 50 osób. Kolejna niedziela to już 190 osób na Mszy Świętej. Liturgii towarzyszą silne obostrzenia: zapisy wiernych, maski, dezynfekcja rąk przy wejściu i przed Komunią, bezpieczny dystans. Po Mszy św. dezynfekcja ławek i kościoła.

Galeria zdjęć