Nie ma lepszego dnia nad wspólnotowe kolędowanie, jak 6 stycznia. To właśnie wtedy wspominamy Mędrców ze Wchodu, ich wędrówkę za światłem Gwiazdy i pokłon, który złożyli Nowonarodzonemu w imieniu swoim i wszystkich ludów ziemi, a więc także i w naszym.

Wspólna kolęda, czas radości i życzeń przypomina nam, że tak naprawdę Nowonarodzony Jezus przyszedł do nas, by znów przekonać nas, że wie i rozumie nasze ludzkie sprawy i życie. Dlatego właśnie w ten dzień parafianie z poznańskiej Fary wraz z duszpasterzami i ks. proboszczem ks. Mateuszem Misiakiem kanonikiem gremialnym i prepozytem Kapituły Kolegiackiej, zgromadzili się na wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek. W sali parafialnej pachnącej piernikami i świątecznymi wypiekami wyśpiewaliśmy Bogu wdzięczność za dar Wcielenia, a więc dar Jego obecności wśród nas. Naszym świątecznym śpiewom przewodniczyły dzieci z parafialnego zespołu oraz Siostry Misjonarki, posługujące w parafii.

Samo słowo KOLĘDA ma wiele znaczeń.

* Kolęda w dawnych czasach oznaczała życzenia świąteczne i noworoczne. Z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku rodzina, sąsiedzi i znajomi odwiedzali się z kolędą, czyli życzeniami szczęścia i pomyślności.

* Kolęda to pieśń religijna o tematyce związanej z narodzeniem Chrystusa. Znamy wiele kolęd, a każdy z nas ma na pewno swoją ulubioną.

Według legendy autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona zaśpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarszą polską kolędą jest rzadko dziś śpiewana pieśń bożonarodzeniowa Bądź zdrów, Królu Anielski z 1424 r. Najsłynniejszą z kolei jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków. Powstała w roku 1818 w Oberndorf, małym austriackim miasteczku położonym w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła ks. Józef Mohr oraz jego organista Franz Xaver Gruber.

* Kolęda to także obrzęd ludowy związany z okresem świąt Bożego Narodzenia. Polega on na obchodzeniu domów przez kolędników i przedstawianiu scenek przypominających historię narodzenia Pana Jezusa. Kolędnicy często są charakterystycznie przebrani i niosą z sobą dużą gwiazdę, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Zapewne sami nieraz byliście kolędnikami.

* Kolęda to również odwiedziny duszpasterskie księdza u parafian. Odbywają się one w okresie Bożego Narodzenia i są niezwykle ważne. Przez cały rok my przychodzimy do kościoła, a w okresie bożonarodzeniowym do naszego domu przychodzi ksiądz. Dom to najważniejsze miejsce na ziemi. Miejsce, w którym mieszkamy, do którego wracamy ze szkoły, z wyjazdów, w którym śmiejemy się, a czasem płaczemy. Miejsce, w którym jesteśmy kochani i w którym jesteśmy bezpieczni. Do tego niezwykłego miejsca, w zastępstwie Pana Jezusa, zwykle przychodził ksiądz. Niemniej w tym roku o błogosławieństwo dla naszych rodzin i domów modlimy się jeszcze w świątyni parafialnej, czyli w naszej Kolegiacie Farnej. Na drzwiach wejściowych do domu zapisujemy znak tej modlitwy i błogosławieństwa C+M+B=2022. Oznacza to Christus mansionem benedicat, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. W sobotę 8 stycznia 2022 r. w naszej parafii zakończyliśmy Msze Święte w ramach odwiedzin duszpasterskich.

Zdjęcia