W niedzielę, 8 listopada, wzorem lat ubiegłych, odbyła się w katedrze poznańskiej Msza św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji pochodzących z naszej archidiecezji Błogosławionych i Sług Bożych. Wśród kandydatów na ołtarze jest Założyciel Zgromadzenia o. Ignacy Posadzy, o którego beatyfikację modlą się Siostry Misjonarki.

Eucharystii przewodniczył ks. Rafał Pajszczyk, referent ds. beatyfikacji i kanonizacji, a delegacją z naszej strony bezpośrednio biorącą udział w modlitwie była wspólnota z Suchego Lasu. Pozostali chętni mieli możliwość łączności poprzez transmisję internetową oraz Radio Emaus.

Kaznodzieja przedstawiał poszczególnych Bohaterów świętości jako tych, którzy byli przygotowani na śmierć, ponieważ mieli w sobie łaskę Bożą. „Łaski Bożej nie można pożyczyć, łaskę Bożą trzeba mieć swoją, własną, zdobytą w sakramencie chrztu, a odzyskiwaną w sakramencie pokuty.” Odnosząc się do obecnych czasów, w których tak często słyszymy o zamachach terrorystycznych i liczbach osób, które zmarły na skutek koronawirusa, ks. referenf zauważył, że zastanawiamy się nad przyczynami ataków terroru i sposobach form pomocy rodzinom ofiar. Nikt jednak nie zadaje publicznie pytania, czy zmarli byli przygotowani na śmierć. Tymczasem, jak wskazywał ks. Pajszczyk, szczęśliwa śmierć to taka, na którą będę przygotowany, nawet jeśli nastąpiła w dramatycznych warunkach: „Taka śmierć spotkała wszystkich naszych Bohaterów świętości. Dramatyczne okoliczności, ale szczęśliwa śmierć.”

W poznańskiej katedrze modlono się o wyniesienie na ołtarze m.in. bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Siostry Sancji Janiny Szymkowiak, o. Bernarda z Wąbrzeźna, ks. Wawrzyńca Kuźniaka, ks. Kazimierza Rolewskiego, ks. Aleksandra Żychlińskiego, ks. Stanisława Streicha, ks. Ignacego Posadzego, ks. Aleksandra Woźnego, dr. Kazimierza Hołogi, Jadwigi Zamoyskiej, „Poznańskiej Piątki”, dr Wandy Błeńskiej.

Galeria zdjęć