W dniach 17-20 sierpnia, w Jabłonnie k/Warszawy odbywały się zajęcia Szkoły Letniej, zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

W zajęciach uczestniczyło 21 osób, reprezentujących wszystkie województwa naszego kraju oraz jedna przedstawicielka Polonii z Brukseli. Byli to przede wszystkim nauczyciele historii i katecheci, pracujący w szkołach średnich. Wykłady i warsztaty odbywały się w XVIII-wiecznym pałacu, a ich tematyka skoncentrowana była na istotnych dla naszej Ojczyzny wydarzeniach bieżącego roku, takich jak 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, 100. rocznica urodzin Jana Pawła II oraz zaplanowana, choć przesunięta w czasie beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zajęcia prowadzili wybitni historycy i senatorowie IX kadencji, m. in. prof. Jan Żaryn i Robert Gaweł. Niewątpliwą atrakcją był jednodniowy wyjazd studyjny – wycieczka dydaktyczna szlakiem Bitwy Warszawskiej. Odwiedziliśmy mogiły żołnierzy poległych w 1920 r., pod Radzyminem oraz Polanę Dębów Pamięci, poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej. Zwiedziliśmy nowo powstałe muzeum w Ossowie, obejrzeliśmy również wystawę poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Uwieńczeniem wyjazdu były Łazienki Królewskie, skąd udaliśmy się pod Belweder i pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Szkoła Letnia, z całym bogactwem treści patriotycznych i religijnych będzie zapewne kontynuowana w kolejnych latach i poszerzona o uczestnictwo przedstawicieli młodzieży. Zamiarem organizatorów przedsięwzięcia jest bowiem rozbudzenie świadomości i przynależności narodowej, w duchu chrześcijańskim u najmłodszego pokolenia Polaków.

s. Zofia Dyczko MChR

Galeria zdjęć