26 października, w Sanktuarium NSPJ w Szczecinie, odbył się - już po raz drugi - Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. Był on swoistym zwieńczeniem i podsumowaniem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Do hasła „OCHRZCZENI I POSŁANI” dopisaliśmy: „TAŃCZĄCY I ROZŚPIEWANI”, by podkreślić radosny charakter spotkania. W kongresie wzięło udział ok. 150 dzieci ze Szczecina i okolic, wraz z opiekunami. Najliczniej reprezentowane były grupy z parafii prowadzonych przez Księży Chrystusowców (Szczecin-Podjuchy, Szczecin-Zdroje, Goleniów, Dobrzany, Pyrzyce). Wiele naszych sióstr zaangażowało się w przygotowanie i prowadzenie kongresu. Dzięki talentowi artystycznemu s. Eweliny Betkało, s. Anny Błaszak i s. Moniki Hoffmann oraz katechetki p. Marzeny Danowskiej mogliśmy – z pomocą uczennic Technikum Ekonomicznego - rozprowadzić wiele pięknych przedmiotów podczas kiermaszu misyjnego. Dochód z kiermaszu przeznaczony został w całości na cele misyjne. Natomiast dzieci z koła misyjnego, działającego przy naszej parafii, własnoręcznie wykonały pięciokolorowe różańce misyjne, którymi obdarowały przybyłych.

W programie kongresu znalazło się przedstawienie, przygotowane przez grupę z Goleniowa, pod kierunkiem s. Moniki. Interesujące było również spotkanie z siostrami zakonnymi: s. Grace, rodowitą Kenijką, ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek oraz s. Annuncjatą, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej – Polką, posługującą od 12 lat jako pielęgniarka w Kamerunie. Modlitwa różańcowa w językach obcych poprzedziła centralny punkt kongresu – Eucharystię, której przewodniczył ks. Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Homilię wygłosił ks. Dariusz Pazdan, duszpasterz dzieci w „Sercu”. Śpiew podczas Mszy był wynikiem połączonych sił: scholi „Błękitne Anioły” oraz zespołu dziecięcego z Podjuch, prężnie rozwijającego się pod opieką s. Eweliny i s. Teresy Pluty. Po uczcie duchowej dzieci otrzymały również coś dla ciała, czyli poczęstunek w kawiarence Duszpasterstwa Akademickiego. Czuwała nad nim s. Józefa Sikora, wspierana przez wolontariuszki parafialnej Caritas

s. Zofia Dyczko MChR

Galeria zdjęć