3 listopada, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych odbyła się w katedrze poznańskiej modlitwa w intencji kanonizacji błogosławionych i wyniesienia na ołtarze Sług Bożych pochodzących z archidiecezji poznańskiej.

Wśród kandydatów na ołtarze jest Założyciel Zgromadzenia, ks. Ignacy Posadzy, o którego beatyfikację modliła się delegacja sióstr misjonarek uczestnicząca w wydarzeniu. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który ustanowił tę trwającą już wiele lat tradycję dziękczynno-błagalnej modlitwy za świadków wiary naszej archidiecezji.

W homilii metropolita poznański najpierw przypomniał nazwiska „naszych braci i sióstr, którzy byli całkowicie zjednoczeni z Chrystusem i z bliźnimi.” Drugą część poświęcił natomiast postaci dr Wandy Błeńskiej. 9 października br. Konferencja Episkopatu Polski udzieliła nihil obstat na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego tej niezwykłej lekarki i misjonarki, która oddała swoje życie na rzecz trędowatych w Ugandzie. Przedstawiając bogaty życiorys dr Błeńskiej, ks. Arcybiskup oddał też jej sylwetkę duchową: „Był to człowiek wrażliwy na Boga, żyjący Eucharystią. Jeśli tylko mogła, codziennie uczestniczyła we Mszy św., przyjmowała Komunię Świętą. Z Eucharystii czerpała siłę i moc. Ciekawe światło na jej głęboką duchowość rzuca - złożony przez nią w 1958 roku i do niedawna zupełnie nieznany – ślub, którego treść brzmi następująco:

Ja, Wanda, obieram sobie Ciebie, Jezu, za wyłącznego Pana
i ślubuję Ci Miłość, Wierność i Posłuszeństwo aż do śmierci.
Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny,
Królowo Polski i Wszyscy Święci!
W dniu Najświętszego Serca Pan Jezusa
A.D. 1958 [W. Błeńska].

Abp Gądecki zakończył homilię modlitwą o umocnienie ducha misyjnego w naszej archidiecezji.

Homilia abpa S. Gądeckiego 

Galeria zdjęć (Archdiecezja Poznańska)