W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 2019 r., s. Justyna Żmudzka, s. Angelika Mrówka, s. Sylwia Chojnacka, s. Adriana Kosior i s. Teresa Czyżak złożyły w naszym Zgromadzeniu swoją wieczystą profesję zakonną. Eucharystii w kościele parafialnym pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Morasku przewodniczył ks. Adrian Galbas SAC, przełożony prowincji pallotyńskiej z siedzibą w Poznaniu.

Siostrom składającym śluby towarzyszyli bardzo licznie przybyli księża, wspólnota moraska, siostry z wielu innych placówek, siostry z  innych zgromadzeń zakonnych, a także rodzina i przyjaciele.

Podczas Mszy św. ks. Adrian odniósł się w homilii najpierw do samej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ukazując Matkę Bożą, zachęcał do naśladowania Tej, która jest cała piękna, zarówno duchem, jak i ciałem. Przesłanie dzisiejszej uroczystości nakłania nas również do tego, by nie zniknął nam ostateczny cel naszego życia. Następnie przewodniczący liturgii wskazał na znaczenie konsekracji zakonnej przede wszystkim jako odpowiedzi na niedościgniony dar Bożej miłości, ale także jej sensu ekspiacyjnego w dzisiejszym świecie. Całość homilii można odsłuchać poniżej.

Na wyjątkowy charakter liturgii składały się m.in. moment samego ślubowania profesji na ręce przełożonej generalnej, obrzęd nałożenia obrączek, czy litania do Wszystkich Świętych, podczas której siostry ślubujące modliły się leżąc krzyżem.

Tradycją poprzednich lat, dzień wcześniej wieczorem adorowałyśmy wspólnie Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zawierzając Bogu i Maryi siostry składające profesję, a w dzień ślubów ofiarowałyśmy za nie modlitwę różańcową. Tuż przed samą uroczystością siostry otrzymały od swoich rodziców błogosławieństwo na nowy etap w ich życiu.

Galeria zdjęć (nowa) (fot. Paweł Duma)

Homilia ks. Adriana Galbasa SAC