W dniach 1-5 lipca, w Warszawie odbyła się Szkoła Animatora Misyjnego drugiego stopnia. Wzięło w niej udział 47 osób z 19 polskich diecezji (dwóch kapłanów, jeden kleryk, 11 sióstr zakonnych, 31 osób świeckich).

Po raz kolejny, wraz z ks. Dariuszem Pazdanem i katechetką p. Marzeną Danowską mieliśmy możliwość uczestnictwa w tej wspaniałej misyjnej inicjatywie. Podzieleni na grupy kontynentalne, angażowaliśmy się w różne formy modlitwy i animacji. Codzienna Eucharystia z elementami kulturowymi danego kontynentu, spotkania z misjonarzami i wolontariuszami misyjnymi, profesjonalne warsztaty teatralne i filmowe, adoracja i modlitwa różańcowa za ofiary handlu ludźmi – to wszystko miało nas przygotować do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Tym miesiącem, z ustanowienia papieża Franciszka będzie najbliższy październik.

Jako animatorzy, podczas SAM-u zostaliśmy zainspirowani do podjęcia w swoich parafiach i wspólnotach konkretnych działań na rzecz misji i misjonarzy. Akcentem wieńczącym spotkanie była wizyta w Pałacu Prezydenckim oraz modlitwa przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ugruntowujące w nas tożsamość narodową i postawę patriotyczną. Kiedy wiemy, kim jesteśmy, z tym większą mocą możemy angażować się na rzecz Kościoła misyjnego i dzielić się łaską wiary z żyjącymi „blisko i daleko”.

s. Zofia Dyczko MChR

Galeria zdjęć