Kilkuletnią już tradycją Zgromadzenia 9 i 10 lipca odbyły się pierwsze w tym roku Dni Wspólnoty. Tym razem głównym ich wydarzeniem był wyjazd do Etnograficznego Parku Wielkopolskiego w Dziekanowicach pod Poznaniem. Skansen, w którym można przenieść się w XIX-wieczną atmosferę wsi z Wielkopolski, oczarował nas swoją prostotą i pięknem.

Zgromadzone są w nim oryginalne budynki mieszkalne i gospodarcze wraz z wyposażeniem przedmiotów dnia codziennego – dla niektórych sióstr ciągle znajome z własnego dzieciństwa lub wspomnień gospodarstw rodziców czy dziadków. W zrekonstruowanej wsi stoi też o wiele starszy, bo 300-letni kościół, w którym ciągle odbywają się nabożeństwa.

Po zwiedzaniu i przerwie na posiłek miałyśmy możliwość wyboru wielu zajęć warsztatowych związanych z pracą czy odpoczynkiem ówczesnych mieszkańców wsi: były to m.in. ubijanie masła w kierzynce, produkcja lnu, pranie na tarze, malowanie na drewnie, a z gier i zabaw: chodzenie na szczudłach, gra w szeklę, kubb, krokiet czy kulanie felgi. W pięknie przyrody, z dala od wynalazków współczesnej cywilizacji czas minął nam bardzo szybko. Wieczorem już w kaplicy trwałyśmy na modlitwie brewiarzowej, różańcu i adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Dni Wspólnoty są dla nas okazją do pobycia razem w większej wspólnocie, do spotkania się ze sobą czasem po wielu latach, a także do odnowienia tożsamości misjonarskiej u samego źródła – w Morasku, gdzie dla każdej z nas wszystko się zaczyna. W lipcowych Dniach Wspólnoty uczestniczyło 86 sióstr Zgromadzenia – tak dużą wspólnotą nieczęsto spotykamy się w jednym czasie i w jednym miejscu. Bogu niech będą dzięki za radosny i błogosławiony czas!

Galeria zdjęć