W sobotni poranek 11 maja dzieci śpiewające w scholi parafialnej wraz z rodzicami, s. Joanną Grześ oraz ks. Proboszczem Ryszardem Szymanikiem udały się na wspólną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Nadorzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach.

W czasie drogi zatrzymaliśmy się na krótkim postoju między Cedynią a Osinowem, gdzie znajduje się punkt widokowy - Góra Czcibora. Znajduje się ona przy drodze biegnącej wzdłuż Odry, do Cedyni są 4 kilometry, do Osinowa Dolnego niecały kilometr, do granicy z Niemcami (mostu na Odrze) 3 kilometry. Na górze Czcibora stoi największy w Polsce pomnik orła. By się z nim zmierzyć, trzeba pokonać 220 schodów. Miejsce to upamiętnia dwie bitwy, jedną z 24 czerwca 972 roku, kiedy król Polan Mieszko I wraz z bratem Czciborem pokonali Hodona - (saskiego) margrabiego Marchii Wschodniej i drugą - z marca i kwietnia 1945 roku - kiedy w krwawych starciach o hitlerowski przyczółek między Osinowem a Cedynią oraz przy forsowaniu Odry w okolicach Siekierek zginęło wielu żołnierzy Samodzielnej Brygady Moździerzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Dzieci bez większego problemu pokonały liczne schody i wszyscy na szczycie góry mogliśmy cieszyć się pięknymi widokami.

O godzinie 12.00 spotkaliśmy się z proboszczem sanktuarium w Siekierkach, który opowiedział nam o swojej parafii i uroczystościach, jakie odbywają się w ciągu roku. Następnie kilka osób z naszej grupy zachęconych przez księdza proboszcza uroczyście przyjęło szkaplerz. Później uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez ks. Ryszarda Szymanika. Po Mszy Świętej w Sanktuarium udaliśmy się na obiad do pobliskich Starych Łysogórek. Po obiedzie pojechaliśmy pomodlić się na Cmentarzu Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Spoczywa tu 1987 żołnierzy (w tym 12 nieznanych) poległych w czasie forsowania Odry i późniejszych walk o Berlin. Przy wjeździe na drogę do cmentarza z daleka rzuca się w oczy czołg-pomnik. Z daleka podobny jest do słynnego T-34, ale w rzeczywistości to ciężki czołg IS-2, który należał do polskiego 4 Samodzielnego Pułku Czołgów.

Dziękujemy Bogu za ten ubogacający wyjazd, za piękną pogodę i radość bycia razem.

Galeria zdjęć