„Rozważajcie historię Pawła w Atenach. Był sam, w mniejszości, niemile widziany i z niewielkimi szansami odniesienia sukcesu. Ale nie dał się pokonać zniechęceniu, nie zrezygnował z misji. I nie pozwolił, by ogarnęła go pokusa narzekania. To jest istotne. Wystrzegajcie się narzekania.

Oto postawa prawdziwego apostoła: ufnie iść naprzód, przedkładając niepokój nieoczekiwanych sytuacji nad nudę nawyku i powtarzalności. Paweł ma tę odwagę. Skąd się ona bierze? Z zaufania Bogu. Jego odwaga jest odwagą ufności: zaufania wielkości Boga, który lubi działać w naszej małości.“ - te słowa skierował Ojciec Święty Franciszek do kapłanów, osób konsekrowanych, seminarzystów oraz katechetów, zgromadzonych na katechezie w katedrze ateńskiej. W spotkaniu wzięły udział siostry misjonarki, posługujące w stolicy Grecji, przedstawiciele parafii z polskim duszpasterstwem oraz uczniowie ze Szkoły Polskiej im. Mineyki przy ambasadzie RP w Atenach. Dzieci wraz z opiekunami czekały na pojawienie się papieża, śpiewając pieśni.

Jedna z mam tak mówi o spotkaniu z Piotrem naszych czasów: „Oczekiwanie mieszało się z niedowierzaniem, że to dzieje się naprawdę, że za chwilę naprawdę ujrzymy Ojca Świętego. Przeżycie to było na tyle emocjonujące, że papież widziany tylko w telewizji - teraz był na wyciągnięcie ręki. A kiedy pojawił się tuż obok dzieci błogosławiąc je, pozwalając się dotknąć, euforia, radość i wzruszenie były nie do opisania. Do końca dnia wszystkim towarzyszyła świadomość, że braliśmy udział w historycznej chwili”.

Zdjęcia