W Budapeszcie, stolicy Węgier, w dniach od 5 do 12 września odbył się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. My, Malwina, Natalia, Szymon oraz siostra Natasza, czyli czteroosobowa grupa reprezentująca Polonię grecką oraz naszą parafię Serca Chrystusa Zbawiciela w Atenach, także mieliśmy okazję z wielką radością w nim uczestniczyć.

Wszystko co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy oraz ludzie, których poznaliśmy pozostaną na bardzo długo, jeżeli nie na zawsze, w naszych sercach i pamięci.

- Udział w Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Muszę przyznać, że początkowo nie byłam przekonana co do tej wycieczki, lecz wszelkie wątpliwości minęły wraz z dotarciem na miejsce. Budapeszt to piękne miasto z wieloma turystycznymi atrakcjami, o czym też się przekonaliśmy. Jednakże poza pięknem miasta miło zaskoczyła mnie organizacja Kongresu. W pamięci na pewno na długo zostaną mi świadectwa ludzi, których mieliśmy szansę wysłuchać. Najbardziej zaskoczyło mnie działanie słów tych ludzi na moje zachowanie. Wracając do domu czułam się o wiele bardziej spokojna, odstresowana i gotowa do dalszego działania, coś, czego mi wcześniej bardzo brakowało. Poza tym wróciłam bogatsza o wiele nowych znajomości, które zapamiętam na całe życie i mam nadzieje utrzymać. Poznanie ludzi z podobnymi wartościami bardzo pomogło mi z pewnymi osobistymi wątpliwościami. Jestem bardzo wdzięczna za tak miłe i gościnne przyjęcie ze strony sióstr oraz księży w parafii w Budapeszcie.

Natalia

- Wszystko, czego doświadczyliśmy w Budapeszcie podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, było dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem, jednakże wielce przerosło moje oczekiwania. Nie spodziewałam się tak ciepłego przyjęcia nas w Domu Polskim, a także takiej uprzejmości oraz dobroci ze strony ludzi, którzy przez cały ten czas nas otaczali. Wielkim zaskoczeniem dla mnie było zobaczenie tak wielkiej liczby młodych ludzi cieszących się, że mogą być oraz uczestniczyć we Mszy Świętej, wieczorze uwielbienia czy procesji światła. Mieliśmy też okazję poznać wiele wspaniałych osób reprezentujących Polonię z całej Europy, do których w tak krótkim czasie zdążyliśmy mocno się przywiązać i z którymi nadal utrzymujemy kontakt. Oprócz poznania ludzi, poznaliśmy lepiej także siebie samych, pogłębiliśmy naszą wiarę oraz dowiedzieliśmy się i zrozumieliśmy dużo rzeczy o Eucharystii. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie pięknego Budapesztu, do którego ja na pewno kiedyś wrócę.

Malwina

- Kongres Eucharystyczny był dla mnie okazją do głębszego poznania tematu Eucharystii oraz do większego umocnienia w wierze. Dzięki kongresowi miałem możliwość poznać młodzież polonijną z różnych krajów, która ma takie same wartości, podobne poglądy na życie i z którą można było wymienić się informacjami na temat życia w różnych krajach. Niezapomnianym momentem dla mnie będzie uczestnictwo we mszy świętej z papieżem Franciszkiem.

Szymon

Zdjęcia