W dniach 5-12 września w Budapeszcie odbył się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem "Wszystkie moje źródła są w Tobie" (Ps 87,7). Zakończyła go uroczysta msza święta, której przewodniczył papież Franciszek.

Na peszteńskim placu Bohaterów zgromadzili się pielgrzymi z całej Niecki Karpackiej, ale także tutejsza Polonia, wierni - członkowie wspólnoty z naszego budapeszteńskiego Polskiego Kościoła, goście z Polski, duchowni, siostry zakonne i młodzież polonijna z kilku innych krajów europejskich. Papieża powitał Prymas Węgier metropolita Esztergomu (Ostrzyhomia-Budapesztu), kardynał Péter Erdő, który podkreślił, że Budapeszt jest miastem, które jest ogniwem łańcucha łączącego Wschód z Zachodem. Prymas wspomniał o odbywającej się w Warszawie beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od redakcji : Węgrzy łącząc się duchowo z braćmi Polakami, modlili się także o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego kardynała Józefa Mindszentyego.

Prymas Péter Erdő podarował papieżowi Franciszkowi krzyż misyjny. Następnie Ojciec Swięty celebrował uroczystą Mszę Swiętą, a na jej zakończenie pobłogosławił wiernych, podziękował Węgrom za organizację 52. MKE szczególnie podkreślając jego znaczenie w obecnym świecie i to aby krzyż święty towarzyszył Węgrom przez kolejne tysiąclecia. Papież Franciszek w swoim wystąpieniu pożegnalnym na placu Bohaterów nawiązał do uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej. Całość zakończyły trzy hymny: Kongresu Eucharystycznego, który podobnie jak obecny w 1938 roku odbywał się w Budapeszcie, hymn narodowy Węgier i Hymn do Matki Bożej Królowej i opiekunki Węgrów, a nad tym wszystkim z 36-metrowej kolumny czuwał Archanioł Gabriel, który był tam również obecny przed 83 laty podczas Kongresu Eucharystycznego.

inf.www.polonia.hu/Bożena Bogdańska-Szadai

Zdjęcia Barbara Pál