9 września biało-czerwona grupa polonijna z wielu krajów Europy, przebywająca w Budapeszcie na 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, gościła w budapeszteńskim Kościele i Domu Polskim.

To niecodzienne popołudnie z udziałem między innymi ks. abp. Stanisława Gądeckiego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który w swoim wystąpieniu skierowanym do Polonii zwrócił szczególną uwagę na możliwość modlitwy w języku ojczystym, ks. bp. Wiesława Lechowicza, delegata KEP d/s Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. Leszka Kryży SChr dyrektora Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, polskich księży i sióstr zakonnych posługujących w różnych krajach Europy, przedstawicieli miejscowej Polonii, wypełniła adoracja w Kościele Polskim, spotkanie integracyjne w Domu Polskim. Tradycyjnym polskim obyczajem chlebem i solą przybyłych gości powitały panie Monika Molnárné Sagun i Katarzyna Takácsné Kalińska. 

Goście podziękowali za przyjęcie, a szczególne wyrazy wdzięczności skierowano do rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Rónayné Słabej Ewy za finansowe wsparcie przyjazdu polonijnych grup z krajów europejskich do Budapesztu. 

Gospodarzami polonijnego spotkania byli: ksiądz proboszcz Krzysztof Grzelak SChr i Siostry Misjonarki z Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech wspólnie ze Stowarzyszeniem Katolików Polskich p.w. św. Wojciecha. W Kongresie bierze udział delegacja naszych sióstr: s. Stanisława Kwiręg i s. Weronika Jaworska z Budapesztu, s. Anna Muszyńska z Niemiec, s. Natasza Bukowska z Aten, s. Agata Kożuchowska z Brukseli, s. Ludmiła Lewdorowicz z Islandii oraz z Moraska: siostry nowicjuszki wraz z Mistrzynią s. Anną Jemioło i s. Anną Grygorcewicz. 

za: inf.www.polonia.hu

Zdjęcia (B.Pál)