Dziwnych czasów dożyliśmy, których się nikt nie spodziewał. Życie stało się dziwne a my staliśmy się bezsilni. A przed nami była Wielkanoc i przecież obfity w wydarzenia i przeżycia czas. W sobotę 14.03 z biskupstwa przyszła wiadomość o zamknięciu kościołów i wstrzymaniu wszystkich akcji duszpasterskich.

Trzeba było wymyślić nowe sposoby duszpasterstwa. W sali katechetycznej w PMK Wuppertal została urządzona kaplica, w której odprawia się Msze św. według planu tygodniowego (w zamówionych intencjach), które są przekazywane na żywo przez Facebook. Wielu parafian uczestniczy w tej liturgii – w swoich domowych kościołach. Wielkopostna spowiedź również odbywała się w pomieszczeniach Misji – chętni zapisywali się na wyznaczone godziny. Mogli też przyjąć Komunię św.

Wielki Tydzień – począwszy od Niedzieli Palmowej Msze św. odbywały się już w kościele św. Antoniego w Wuppertalu i były transmitowane online i przez telewizję pepe.TV należącą do P. Piotra Plonki. Była to wielka pomoc dla parafian w przeżyciu świątecznych dni. Tym sposobem odbyło się też święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Osobiście w liturgii mogło uczestniczyć tylko kilka osób – poza kapłanami, wybrani ministranci, lektorzy i schola prowadząca śpiewy.

Trudno powiedzieć, kiedy będzie możliwe zorganizowanie I Komunii św., dlatego posługując się mediami prowadzone jest w dalszym ciągu przygotowanie do tej uroczystości.

Od początku restrykcji pandemicznych gromadzimy się w naszej kaplicy od 19.00 do 21.00 przed wystawionym Panem Jezusem, zanosząc prośby u ustanie zarazy, zachowanie w zdrowiu, za personel medyczny. W naszej modlitwie uczestniczą kapłani PMK Wuppertal i dzięki temu otrzymujemy codziennie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Z nadzieją nasłuchujemy kolejnych wieści z narad rządowych i biskupich czekając na cofnięcie zakazów, otwarcie kościołów dla wiernych i powrotu dzieci do sal katechetycznych.

Galeria zdjęć