W latach 2018 – 2020 trwa nawiedzenie figury Matki Bożej we wszystkich diecezjach Anglii. 6 lutego w katedrze w Lancaster biskup Paul Swarbrick wraz z wieloma kapłanami celebrował Mszę Świętą i tym samym rozpoczął nawiedzenie Matki Bożej z Walsingham w diecezji.

Historia objawień maryjnych w Walsingham sięga XI wieku, a obecny budynek sanktuarium został zbudowany jako kaplica w 1340 r., zwana potocznie „Kaplicą Klapków” (Slipper Chapel). Nazwa ta pochodzi od dawnej funkcji kaplicy. Została ona zbudowana w Houghton St Giles, około 1 mili od Walsingham. W tym miejscu dawni pielgrzymi zdejmowali buty, aby ostatnią „świętą milę” do sanktuarium przejść bosymi stopami. Sanktuarium nazywane jest angielskim Nazaretem.

W uroczystościach diecezjalnych związanych z peregrynacją figury Maryi, udział wzięła s. Małgorzata Kuziak oraz s. Halina Pierożak. W katedrze siostry spotkały się również z polską siostrą Gabrielą, należącą do wspólnoty związanej z sanktuarium oraz towarzyszącą pielgrzymowaniu Maryi w różnych diecezjach Anglii.

Galeria zdjęć