W poniedziałek, 18 listopada siostry z Delegatury Niemiec, Belgii i Francji spotkały się w Gelsenkirchen na obchodach 60. rocznicy powstania Zgromadzenia.

W rodzinnej atmosferze i domowych warunkach przeżywałyśmy siostrzane spotkanie, którego sercem stała się wspólna modlitwa: adoracja, połączona z możliwością przystąpienia do spowiedzi i uroczysta Eucharystia z odnowieniem ślubów zakonnych, której przewodniczył ks. Edward Pawolka i zaproszeni kapłani.

Wysłuchałyśmy Ewangelii św. Łukasza, w której Maryja wyśpiewuje Bogu Magnificat. W homilii ks. Edward podkreślił, że każda z nas może to Magnificat Bogu powtórzyć, bo tylko człowiek prawdziwie wdzięczny staje się święty i prawdziwie kocha Boga. Kaznodzieja przywołał też postać św. Ignacego Loyoli, który postawę niewdzięczności przedstawił jako początek wszystkich innych grzechów. Tak my, wdzięczność możemy więc rozumieć jako korzeń cnót, wdzięczność uczy nas przeciwstawiania się egoizmowi, jest uznaniem, że nie wszystko od nas zależy. Sama Eucharystia jest właśnie dziękczynieniem, dlatego każda z sióstr została zaproszona, by szczególnie w dialogu rozpoczynającym prefację mszalną wyśpiewać Bogu dzięki.

Kapłan podkreślił również, że choć na ogół 60-letnią kobietę uważa się już za dojrzałą, to przecież wieku nie można rozumieć wyłącznie metrykalnie, a nasze Zgromadzenie, bogate w różnorodne doświadczenia nadal pozostaje młode duchem.

Spotkanie zwieńczył wspólny obiad w mieszkaniu sióstr, które dzięki wspaniałej organizacji pomieściło wszystkich.

Na co dzień w Delegaturze Niemiec, Belgii i Francji pracuje 19 sióstr na placówkach w: Sonsbeck, St. Augustin, Gelsenkirchen, Wuppertalu, Brukseli i La Ferté-sous-Jouarre.

Galeria zdjęć