Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia.

17 listopada w kaplicy pw. Matki Bożej Miłosierdzia miał miejsce odpust. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą, wzbogaconą śpiewem parafialnego chóru. Następnie mieliśmy okazję posłuchać historię życia malarza przedstawioną nam przez syna i wnuczkę Piotra Sawickiego. Na koniec, złączyła nas wspólnota stołu.

Tegoroczny odpust był tym bardziej uroczysty, że po półtorej roku, po konserwacji, której podjęło się Muzeum Narodowe w Krakowie, obraz Matki Bożej Tatiszczewskiej powrócił do nas.

Obraz ten ma niezwykłą historię. Namalowany przez Piotra Sawickiego, przebył cały szlak bojowy od Tatiszczewa przez Dżałał-Abad, Krasnowodzk, Iran, Irak, Palestynę aż po Włochy, gdzie był świadkiem bitwy o Monte Cassino, Aconę i Bolonię. Po wojnie, w latach siedemdziesiątych, trafił do Instytutu Polskiego w Londynie, a potem do naszej parafii, do kaplicy przy Walm Lane w Londynie, do której uczęszczali gen. Władysław Anders i prezydent Ryszard Kaczorowski.  

Naszą radością jest, że wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia nadal stoi na straży tożsamości narodowej i duchowej kolejnych pokoleń Polonii Brytyjskiej.

Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo! 

Galeria zdjęć