W Grecji dzień 1 listopada to zwyczajny dzień pracy, co nie oznacza, że Grecy nie wspominają swoich zmarłych. W greckim kościele prawosławnym - ortodoksyjnym - Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w 56. dzień po Niedzieli Wielkanocnej.

W tym dniu wspominane są wszystkie dusze, których imię nie ma świętego patrona, a tym samym nie są odprawiane adekwatne Święte Liturgie w ciągu roku.

Dzień Zaduszny obchodzony jest dwa razy w roku, po grecku tzw. Psychosawata / Ψυχοσάββατα - Soboty Dusz. Psychosawata (psychi - oznacza duszę, sawato - sobotę). Są to dni, w których odbywają się nabożeństwa, w trakcie których wspomina się zmarłych. Grecy pamiętają o zmarłych w sobotę, czyli w dniu w którym Chrystus leżał w grobie.

W naszym polskim kościele w Atenach przeżywaliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie, przy wypełnionym po brzegi kościele. W dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, nasza młodzież pod opieką s. Katarzyny, przygotowała wieczór zaduszkowy, podczas którego modliliśmy się za naszych bliskich zmarłych oraz za wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące. Każdy mógł do mikrofonu powiedzieć imiona tych za których prosi o modlitwę. Przez cały miesiąc listopad, przed Mszą Świętą w języku polskim, odmawiany jest różaniec za zmarłych, podczas którego są czytane wypominki, czyli imiona zmarłych, za których bliscy proszą o modlitwę.

W tych dniach, nawiedziłyśmy ateńskie cmentarze, szukając grobów naszych Rodaków, aby zapalić na nich znicze i pomodlić się za ich dusze… „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…” Obowiązkową ozdobą greckich cmentarzy są cyprysy i drzewa oliwne. Dlatego, że obydwa te drzewa w symbolice chrześcijańskiej mają szczególne znaczenie. Cyprys uchodzi za symbol: nieśmiertelności, zawierzenia Bogu, nadziei na życie wieczne. Drzewo oliwne, symbolizuje długowieczność oraz życie wieczne.

Galeria zdjęć