W ostatnim tygodniu miesiąca siostry z Aten na specjalne zaproszenie posługującego tam kapłana udały się na jedną z Wysp Cykladzkich, wyspę Syros. W tamtejszej greckiej parafii Kini uczestniczyły w życiu liturgicznym wiernych.

Wspólna Eucharystia i modlitwa różańcowa otwierały serca wiernych, którzy okazywali wdzięczność i życzliwość, ale też nie zabrakło chwil w których mogli podzielić się swoimi troskami i pragnieniami. Siostry również odwiedziły tamtejszego Księdza Biskupa Petrosa Stefanu który dopytywał o sytuację Polaków w Atenach jak i Zgromadzenie. Była to też okazja, by osobiście podziękować za życzliwość i gościnę Księdza Biskupa, z której mogliśmy korzystać podczas pobytu na Santorini z młodzieżą (2 lata temu).

Z kart historii wiemy, że pierwszy biskup na tej wyspie był już w 343 roku, czego dowody mamy na tablicach tamtejszej katedry. Grecja, która chrześcijaństwo przyjęła od Apostołów, potrzebuje dziś misjonarzy, głownie z Polski. Jednym z nich jest ks. Andrzej Grajewski, który od 4 lat posługuje wśród tamtejszych katolików. Choć wyspa w połowie jest katolicka (w odróżnieniu od lądu), to praktykujących regularnie jest niewielu. Wielką radość sprawiła siostrom możliwość odmawiania różańca z tamtejszymi dziećmi. Dwa narody, dwa języki, dwie kultury, lecz jeden Duch.

Umocnione świadectwem wiary wiernych i gorliwością misyjną kapłana powróciły na ląd, by z nowym zapałem podjęć posługę wśród tych, do których zostały posłane, naszych Polaków żyjących w Atenach.

Galeria zdjęć