Po Brukseli i Atenach, Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu jest kolejną placówką oświatową, którą w ostatnim czasie odwiedza Pierwsza Dama, a w której pracują nasze siostry. W szkole w stolicy Francji katechezy uczy s. Małgorzata Michna. Wydarzenie z 16 października 2019 r. relacjonuje Szkoła

W naszej Szkole gościliśmy Panią Agatę Kornhauser-Dudę, małżonkę Prezydenta RP. Pierwsza Dama uczestniczyła w lekcji języka polskiego prowadzonej przez Panią Małgorzatę Wasik w klasie V b na temat: Jak Mickiewicz chmury opisywał. Następnie Pan Kierownik Konrad Leszczyński opowiedział Gościom o historii naszej 177. letniej Szkoły. Pani Prezydentowej towarzyszyli: Pan Adam Kwiatkowski Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Tomasz Młynarski Ambasador RP we Francji, Pan Jan Badowski Dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenta RP, Pani Karolina Smaga Konsul Generalny, Pani Beata Jeśko Konsul d.s. Polonii. W oficjalnym spotkaniu w szkolnej auli wzięli udział uczniowie, przedstawiciele rady rodziców i nauczyciele środowych klas popołudniowych.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania naszego hymnu narodowego. Następnie w ramach Narodowego Czytania 2019 Pierwsza Dama oraz uczniowie naszej Szkoły przygotowani przez Panią Anne Czaję przeczytali fragmenty noweli Bolesława Prusa p.t. Katarynka. W kolejnym punkcie uroczystości uczeń Adrian Armatys zagrał na pianinie utwór Fryderyka Chopina Walc a-moll. Po krótkim koncercie wszyscy obejrzeli kilkuminutowy film p.t. Jeden rok w naszej Szkole przedstawiający historię uroczystości, wydarzeń szkolnych.

Po projekcji, głos zabrała Pierwsza Dama Pani Agata Kornhauser-Duda, która podziękowała Panu Kierownikowi za zaproszenie do naszej Szkoły podczas Święta Polonii i Polaków za Granicą w ubiegłym roku – kiedy otrzymaliśmy z rąk Pana Prezydenta Andrzeja Dudy Flagę, a uczniom i pedagogom za udział w Narodowym Czytaniu, które promuje naszą piękną polską literaturę. Nawiązała do historii naszej Szkoły, gratulując wszystkim podtrzymywania na co dzień patriotyzmu -Dziękuję  za Wasze zaangażowanie, praca w takiej Szkole to wielka nobilitacja, ale też zobowiązanie wobec wszystkich wspaniałych osób, które przyczyniły się do powstania Szkoły Polskiej w Paryżu-dodała Pierwsza Dama.

Pani Marta Łopuszyńska - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pan Kierownik podarowali Pierwszej Damie bukiet kwiatów oraz pamiątkowy, dedykowany na tę okazję album ze zdjęciami z życia naszej Szkoły. Po wpisaniu się do Kroniki Szkolnej w naszej bibliotece Pani Prezydentowa i towarzyszący jej Goście, uczniowie i nauczyciele pozowali do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na szkolnym dziedzińcu. Na zakończenie spotkania Rodzice zaprosili Pierwszą Damę i nauczycieli na spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dla całej naszej szkolnej społeczności była to wyjątkowa, historyczna wizyta, za którą jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Galeria zdjęć (fot. iFrancja.fr, Grzegorz Jakubowski/KPRP, własne)

Więcej na stronie Prezydenta RP