W drugim dniu wizyty Prezydenta Rzeczpospolitej Pana Andrzeja Dudy w Królestwie Belgii na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Flandrii przez  1. Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka.

Wzięli w nich udział Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz Król Belgów Filip I, a także weterani walk o Flandrię. Na zaproszenie władz konsularnych obecni byli ponadto syn i wnuczka gen. Stanisława Maczka. Duchowni różnych wyznań poprowadzili także krótką modlitwę, stronę katolicką reprezentował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja ze Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II, z siedzibą przy Polskiej Wspólnocie Katolickiej. Wraz, z s. Aleksandrą Pietruszewską, kierownik szkoły, i s. Dorotą Michną na obchody przybyło liczne grono uczniów z pedagogami oraz rodzicami.

W swoim przemówieniu Pan Prezydent podkreślił wagę ofiary złożonej przed laty przez polskich żołnierzy: 

– Dzisiaj oddajemy najwyższy hołd ludziom, którzy uczestnicząc w owych szlachetnych zmaganiach poświęcili własne życie. Ufamy, że ich ofiara nie będzie daremna. Że nie zawiedziemy ich nadziei, że wypełnimy ich testament wolności i pokoju - mówił.

Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Msza Święta w kościele Notre Dame de la Chapelle pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, który w homilii przedstawił zaangażowanie gen. Stanisława Maczka i walczących wraz z nim żołnierzy, jako przykład praktycznej realizacji cnoty miłości społecznej. 

Szerszą relację można znaleźć na stronach: 

prezydent.pl i episkopat.pl

Galeria zdjęć (fot. Kancelaria Prezydenta RP)