Islandia powoli staje się naszym nowym domem. Po załatwieniu spraw urzędowych otrzymałyśmy już rządowe pozwolenie na pracę. Od poniedziałku 16 września rozpoczynamy naukę języka islandzkiego.

S. Adriana już pracuje na całym etacie w katedrze, rozpoczęłyśmy katechezy niedzielne dla wszystkich grup, a w najbliższym tygodniu rozpoczynamy katechezy dla młodzieży oraz przygotowanie do I Komunii. Mamy już 80 dzieci. Siostry Ludmiła i Adriana będą dojeżdżać też do innych miejscowości na wyspie, aby tam katechizować i pomagać ks. Rafałowi przy Mszy św. Dzisiaj pojechały po raz pierwszy do Hvolsvöllur, gdzie dzieci i młodzież czekają na katechezy. 

We wszystkich inicjatywach polonijnych mamy szczere poparcie Polskiego Ambasadora Pana Gerarda Pokruszyńskiego i jego małżonki Margherity. Pani Margherita w najbliższym czasie organizuje wspaniałą wystawę „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” na University of Iceland. Pod koniec września będziemy też uczestniczyć w II Zjeździe Nauczycieli Polonijnych na Islandii. Na ten zjazd przybędą też władze ORPEG-u.

Islandia dołączyła też do akcji „Polska pod Krzyżem”. Krzyż, który ofiarował młodzieży i skautom islandzkim nasz Papież Jan Paweł II, kiedy odwiedził Islandię w 1989 roku, znajduje się około 50 km od Reykjavíku. Pogoda wrześniowa nie sprzyjała, aby cały program modlitewny był wykonany, ale dzielnie pod krzyżem wytrwało ponad 50 osób. Modlitwie przewodniczył ks. Mikołaj, Siostry przewodniczyły modlitwie różańcowej i śpiewom. Gośćmi honorowymi byli Pan Ambasador wraz z małżonką oraz ks. Biskup David Tencer. Po powrocie Siostry zaprosiły dostojnych gości na pierwszy uroczysty obiad w swoim domu.

Galeria zdjęć